Dedykowany system nawodnienia dla ujeżdzalni koni niedaleko Wrocławia

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W malowniczo położonym Kuraszkowie mieliśmy przyjemność wykonania systemu nawadniania w nowo wybudowanej ujeżdżalni dla koni. Obiekt ma wymiary 25 metrów na 45 metrów i wysokości około 8 metrów...

Na bokach zostały zamontowane bandy o wysokości 2,20 m. Na całej powierzchni został wysypany najwyższej jakości kwarc. Takie podłoże wpływa na wysoką jakość jazdy konnej, aby jednak spełniał on swoją rolę musi być odpowiednio wilgotny-i tutaj zaczyna się nasza rola , stworzyć taki system, który będzie zraszał całą powierzchnię kwarcową. Na podstawie wymiarów można łatwo wyliczyć, że rodzaj zraszaczy jakie trzeba zastosować muszą działać na dużo wyższym ciśnieniu niż przy standardowych, małych ogrodach. W tym przypadku jest to aż 8 barów. Głowice które podlewają podłoże to seria Falcon 6504 (odległość podlewania prawie 20 metrów!). Dodatkowo na nawodnienie kropelkowe czekały rośliny na sztucznych skarpach po zewnętrznej stronie ujeżdżalni jak i przy hotelu ...

Woda pobierana jest jedną pompą ze studni głębinowej do dwóch (połączonych ze sobą) zbiorników retencyjnych. Ze zbiorników retencyjnych kolejna pompa pobiera wodę do zraszaczy. Przy tym ciśnieniu mamy do czynienia z elektrozaworami innego typu. Są to Rain Bird 1cal z cewką 24V, z funkcją płukania i cofania wody.
Z elektrozaworów do zraszaczy wodę pompują rury fi 63  (niespodzianka, bo bez zgrzewów) a następnie wchodzą w fi 40 . Wszystko jest kontrolowane za pomocą naszego faworyta z zakresu inteligentnego podlewania, oczywiście mowa o HydraWise - w sumie 4 sekcje.

 

W okresie minusowej temperatury warto wspomnieć, że najlepszym rozwiązaniem, aby wilgotny kwarc nie zamarzł jest rozsypanie chlorku magnezu. W okresie już nieco cieplejszym dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie agro żelu, specyfik ten pozwoli utrzymać wilgotność na dużo dłużej, co dodatkowo zaoszczędzi pieniądze związane ze zraszaniem tak dużej powierzchni. Warto dodać, że jeden zraszacz z głowicą Falcon to wydatek wodny 1 litra na sekundę.

Ostatnio zmieniany piątek, 23 czerwiec 2017 19:55

© Copyright Hydro-ekspert, All Rights Reserved.