Tereny komercyjne

Systemy nawodnienia są bardzo chętnie instalowane na terenach komercyjnych, może do nich miedzy innymi zaliczyć:

-obszary zielone wokół fabryk
-tereny zielone wokół centrów handlowych
-areały w zamkniętych osiedlach, czy też parki

Nawadnianie takich obszarów nieco różni się od nawadniania przydomowych ogrodów.

Duży połać ziemi – oszczędność wody i jakość nawadniania na pierwszym miejscu!

       Im większa ilość posiadanej ziemi, tym większa ilość podlewanej zieleni. W tym celu też, aby odpowiedni zrównoważyć wykorzystanie wody i nie ponosić przy tym potężnych kosztów należy wykorzystać dedykowaną ku temu technologię. Podstawą jest korzystanie ze zraszaczy, które mają wbudowany regulator ciśnienia.

Przykładowo każdorazowa redukcja ciśnienia o 0,35 bara zmniejsza zużycie wody o 6 do 8%. Przy zastosowaniu dysz z serii na przykład HE-VAN  (o których mowa w zakładce ciekawostki) redukcja ciśnienia systemowego z 4,8 bara do zalecanej wartości 2,1 bara może zapewnić ponad 50% zmniejszenie zużycia wody. Dzięki możliwości rozprowadzania wody w bardziej jednolity sposób unikamy nadmiernego zraszania co może przynieść do 30% oszczędności zużycia wody. Dzięki zaworom kontrolnym SAM unikniemy powstania wycieków wody z głowic, erozji, a także efektu uderzenia hydraulicznego (nagły wzrost ciśnienia, towarzyszący szybkiemu zatrzymaniu przepływu wody).


Oprócz nawodnienia typowymi zraszaczami, istnieje tak zwane nawadnianie kropelkowe. Przy tak dużym obszarze używa się systemów, które doprowadzają wodę bezpośrednio do systemu korzeniowego roślin.
Dzięki powolnemu i bezpośredniemu podawaniu wody do korzeni roślin zużywamy aż o 30-50% mniej wody w stosunku do typowego klasycznego podlewania. Bardzo istotną sprawą w zakresie odpowiedzialnego gospodarowania wodą na terenach komercyjnych jest posiadanie stacji pomp, która zwiększa ciśnienie do prawidłowego poziomu.

Niskie ciśnienie może prowadzić do słabej i nierównej pracy dysz powodując gdzieniegdzie suche miejsca , użytkownicy często podlewają nadmiernie cały obszar a przede wszystkim owe suche „placki”. Pompy zaś regulują pracę a tym samym niwelują wystąpienie suchych miejsc i dodatkowego zużywania wody. Dodatkowo bardzo istotną częścią, która pozwoli na odpowiednie gospodarowanie wodą i podlewaniem jest urządzenie z automatycznym odcięciem nawadniania -w przypadku wykrycia deszczu oferuje oszczędność w zużyciu wody rzędu 30-35%.Ochrona przed zniszczeniem-niech teren zielony wygląda zawsze schludnie.

Tam gdzie budowane są miejsca użytkowe dla ludzi, tam i znajdą się „fani” niszczenia mienia. Jak temu zaradzić? Otóż w celu zniwelowania ryzyka uszkodzenia dysz i zraszaczy zakładamy dysze typu „Roter 7005 Rain Bird” , dlaczego akurat takie? – są one zbudowane z materiału odpornego na uszkodzenie mechaniczne, co chroni przed atakami wandali. Podsiadają one mosiężny, wzmocniony pionowy wał wieżyczki z dyszami, wytrzymały na kopnięcia.

      Oczywiście na rynku istnieje cała masa dobrych urządzeń i części pozwalających na zrównoważone i bezpieczne korzystanie z systemu nawodnień pozwalając na odpowiednie zazielenienie terenu na terenach komercyjnych. Im większy teren, tym większa ilość zraszaczy, większy zasięg głowic czy też ustawienie szerszego kąta obrotu.

W związku z powierzchnią i ilością pracy potrzebnej, aby powstał odpowiednio działający system nawodnienia czas na realizację jest dłuższy. Nie zmienia to faktu, iż nasza firma z pomocą merytoryczną i techniczną  fachowców z przyjemnością poleca się w kwestii tworzenia systemów nawodnienia na terenach komercyjnych.

 

 
Mapka polski

Wrocław - Opole - Katowice - Poznań - Łódź - Zielona Góra

 

Uważamy, że …....

...Dobrze zaplanowany system nawodnienia w parkach czy też przy roślinach w centrach handlowych to ważny element prawidłowego rozwoju zielonej architektury otoczenia. Ma on wpływ na postrzeganie miasta/obszaru bądź też dzielnicy w którym się on znajduje...

500 289 389


© Copyright Hydro-ekspert, All Rights Reserved.