Tereny sportowe

     Kategoryzując obiekty sportowe, zdecydowanie najbardziej kłopotliwe i ciężkie w utrzymaniu są te, pokryte trawiastymi nawierzchniami. Jednym z najbardziej istotnych składników potrzebnych do rozwoju trawy na boisku jest woda. Boisko piłkarskie wymaga dodatkowo ok. 600 l / m. kw. na rok. Oczywiście w zależności od tego, czy mamy pogodę bardziej deszczową lub mniej, czy świeci słońce czy też jest susza murawa potrzebuje od 2 do nawet 35 mm wody na dobę. Boisko należy podlewać nocą bądź też wczesnym rankiem średnio raz w tygodniu.

     Odpowiednie rozprowadzanie wody zapewniają systemy nawadniające. Częstym rozwiązaniem są tzw. Zraszacze mobilne – są one umieszczone na specjalnych statywach, do których to wodę doprowadza wąż. Drugim rozwiązaniem są ruchome deszczownice, które bardziej równomiernie rozprowadzają wodę po płaszczu zieleni na boisku. Składają się one z elementu jezdnego oraz instalacji nawadniającej. System deszczowni przenośnej oparty jest na odcinkach rur polietylenowych o średnicy 50 mm i długości 6 m, łączonych zatrzaskowymi elementami metalowymi. Taki układ połączeń daje możliwość szybkiego i łatwego przenoszenia deszczowni na kolejne stanowisk
                                                                                                                                                                                                          

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są DZIAŁKA WODNE SR2005 RAIN BIRD.  Działka wodne SR2005 to zraszacze wolnoobrotowe o dużym zasięgu działania, w związku z czym mogą być ustawiane za liniami bocznymi, bez konieczności umieszczania ich w płycie boiska. Ze względu na dużą rozstawę między zraszaczami i mniejszą równomierność rozkładu opadu system ten zalecany jest głównie do zraszania boisk ze sztuczną nawierzchnią. System może być sterowany ręcznie lub automatycznie.    

 

 

 

 

Następną opcją jest system oparty na 12 zraszaczach sektorowych EAGLE 950-E zlokalizowanych poza liniami bocznymi i końcowymi oraz 3 zraszaczach pełnoobrotowych EAGLE 900-E zlokalizowanych w płycie boiska. Zraszacze posiadają wbudowane zawory elektromagnetyczne. Zraszacze pełnoobrotowe zlokalizowane w płycie boiska wyposażone są w pokrywy ze sztucznej trawy.

     

 

 

 

 

 

 

Systemem najbardziej ekonomicznym jest system składający się z 16 sektorowych zraszaczy FALCON 6504-PC umieszczonych na obwodzie i 8 pełnoobrotowych zraszaczy FALCON 6504-FC umieszczonych w płycie boiska. Zraszacze FALCON 6504 posiadają mniejsze zasięgi, przez co system wymaga źródła wody o mniejszym przepływie i niższym ciśnieniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


              Podsumowując  opcją najbardziej nowoczesną są zraszacze typu „pop up”  - są one podłączone do instalacji pod murawą, i wysuwają się spod płaszcza trawy pod wpływem ciśnienia wylatującej wody. W tej opcji należy zwrócić uwagę na odpowiednie skonfigurowanie i pracę systemu nawadniającego – nie można dopuścić to sytuacji w którym zraszacze włączą się podczas meczu.

      Kolejnymi obiektami sportowymi, wymagającymi nawadniania są korty tenisowe oraz pola golfowe. Także i wobec nich istnieją już bardzo zaawansowane i skuteczne systemy nawodnień.

Jeżeli chodzi o korty tenisowe to system oparty jest na zraszaczach typu FALCON 6504-PC-SS-HS (sektorowy, część wynurzalna ze stali nierdzewnej, szybkoobrotowy). Zraszacz wykonuje pełny obrót w czasie 1 min. Pokrywa zraszacza wykonana jest z gumy w kolorze czerwono-brązowym. W narożnikach kortu znajdują się 4 zraszacze o sektorze działania 900, a na środku krawędzi bocznych – 2 zraszacze o sektorze działania 1800. Zawory elektromagnetyczne (3 szt.) umieszczone są w studzience plastikowej zlokalizowanej poza linią boczną kortu. Na jeden zawór elektromagnetyczny przypadają dwa zraszacze. 


      Pola golfowe są obiektami sportowymi o specyficznym charakterze i wymagają indywidualnego podejścia do każdego projektu. Firma RAIN BIRD posiada w tym zakresie odpowiednią wiedzę i doświadczenie do wykonania instalacji „pod klucz” począwszy od projektu, poprzez kompletację i dostawę materiałów, a kończąc na montażu i serwisie instalacji.
           

 

 

 

Ten opis dotyczy oczywiście systemów, które możemy dla Państwa stworzyć, nasze bogate zaplecze merytoryczne sprawi, iż uporamy się niemal z każdego rodzaju nawadnianiem!
:-) 


 
Mapka polski

Wrocław - Opole - Katowice - Poznań - Łódź - Zielona Góra

Uważamy, że …....

...Właściwie zraszana murawa za pomocą odpowiednich technologii nawodnień pozwala na maksymalne i zadowalające korzystanie z obiektów sportowych...

500 289 389


© Copyright Hydro-ekspert, All Rights Reserved.