Plusy i minusy metod oczyszczania wody

Woda jest niezbędnym eliksirem, który utrzymuje przy życiu nasze zaskakująco delikatne ludzkie ciała. Bez schronienia i jedzenia człowiek może przetrwać dość długo, ale już trzy dni bez wody zabiją większość z nas.

 

Dostępnych jest kilka metod oczyszczania wody, a po przeczytaniu tego artykułu zrozumiesz zalety i wady każdej metody. Pamiętaj jednak, że stawiasz swoje życie na źródłach wody, więc nigdy nie ryzykuj, których możesz uniknąć, i zawsze używaj absolutnie najlepszej metody oczyszczania dostępnej w danych okolicznościach.

 

Wrzenie

Gotowanie to najłatwiejszy sposób na oczyszczenie wody, ale ma pewne wady; jest to zwykle najwolniejsza dostępna metoda, wymaga cennego drewna opałowego, zdradza Twoją pozycję i nie może wyeliminować niektórych zanieczyszczeń, takich jak metale ciężkie lub niektóre chemikalia. Gotowanie wody zabija mikroorganizmy, takie jak bakterie, wirusy lub pierwotniaki, które mogą wywoływać choroby, czyniąc ją bezpieczną mikrobiologicznie. Należy doprowadzić do wrzenia w odpowiedniej wielkości pojemniku, a następnie ostudzić przed użyciem.

 

Wybielacz

Nie przepadam za przyjmowaniem chemikaliów, ale do dezynfekcji wody można użyć domowego wybielacza w płynie, bez dodatków i zapachów. Powinien zawierać roztwór podchlorynu co najmniej 5,25%. Jeśli woda jest czysta, dodaj 8 kropli wybielacza (około ¼ łyżeczki) na galon wody; dodaj podwójną ilość (16 kropli lub ½ łyżeczki) na galon, jeśli woda jest mętna. Po dodaniu wybielacza wodę należy wymieszać i odstawić na co najmniej 30 minut przed użyciem.

 

Tabletki do oczyszczania wody

Wracamy do kwestii chemikaliów, ale jeśli nie ma innych opcji, po prostu musisz to wyssać. Ze względu na różnice w produkcji należy polegać na instrukcjach na etykiecie. Zwróć także szczególną uwagę na datę ważności; okres trwałości tabletek oczyszczających jest śmiesznie krótki.

oczyszczanie wody tabletkami

Filtry wodne

To jest moje główne rozwiązanie, gdy tylko jest to możliwe. Filtry komercyjne są dostępne w różnych rozmiarach, stylach i możliwościach. Jednym z moich ulubionych jest LifeStraw, ponieważ usuwa rzeczy, których wielu innych nie robi i filtruje do 1000 litrów zanieczyszczonej wody. Katadyn produkuje znakomity oczyszczacz do butelek, a MSR produkuje wysoko oceniany filtr w stylu pompki. Jednak podczas przedłużającej się sytuacji awaryjnej ważne jest, aby wiedzieć, jak zaimprowizować własny filtr do wody; jest zaskakująco prosty (oczekuj wkrótce samouczka) i wymaga pojemnika, trochę szmatki, piasku i węgla drzewnego. Wysokiej jakości filtr to jedna z dwóch metod, które mogą usunąć prawie wszystko z zanieczyszczonej wody.

Oczyszczacz wody UV

Nie jestem sprzedawany na oczyszczaczach wody UV z kilku powodów. 1.) Wymagają baterii — nie chcę ryzykować swojej zdolności do pozostania nawodnionym (i żywym). 2.) Chociaż technologia jest dobrze ugruntowana i wykorzystywana w operacjach komercyjnych, te ręczne urządzenia mogą uzdatniać tylko niewielkie ilości wody. 3.) Urządzenie oczyszcza tylko czystą wodę, a ponieważ w nagłych wypadkach istnieje większe prawdopodobieństwo znalezienia mętnej lub brudnej wody, jest to prawie bezwartościowe. Biorąc to pod uwagę, nie byłbym przeciwny wybraniu kilku jako zapasowej metody oczyszczania, ale z pewnością nie polegałbym na nich.

SODIS

Jest to darmowa i skuteczna metoda dezynfekcji wody przy użyciu wyłącznie światła słonecznego i plastikowych butelek PET. Przy temperaturze wody około 86°F, aby ta metoda była skuteczna, potrzeba około 5 godzin bezpośredniego światła słonecznego. Należy zaznaczyć, że z wyjątkiem baterii, te same słabości filtra UV do wody dotyczą SODIS.

Destylacja

Bez wątpienia najskuteczniejszym sposobem oczyszczania wody jest destylacja, ale z pewnością nie jest najwygodniejsza. Wymaga przebywania w ustalonym miejscu i odrobiny pomysłowości. Możesz użyć tego samego rodzaju nadal używanego do produkcji alkoholu, aby szybko wyprodukować znaczną ilość czystej wody w krótkim czasie, ale wymaga to specjalnego sprzętu i ognia, który może zdradzić twoją pozycję. Inną opcją jest fotowoltaika w pewnych środowiskach w określonych okolicznościach. Największą zaletą destylacji jest to, że eliminuje wszystko; bakterie, wirusy, pierwotniaki, metale ciężkie i inne chemikalia.